Tėvų pasitikėjimo ir užtikrintumo momentas pereinamaisiais laikotarpiais

Septintas principas: pasitikėjimo ir užtikrintumo momentas (confident momentum) pereinamaisiais laikotarpiais

(Straipsnio 7 vaikų auginimo principai, kuriuos tėvams reikėtų prisiminti tėvams kiekvieną dieną VII dalis, autorė Janet Lansbury)

Kasdieniniai pereinamieji laikotarpiai (angl. transitions), tokie kaip išėjimas iš namų, ėjimas miegoti ir pan., mažiems vaikams yra emociškai labai sudėtingi. Taip yra todėl, kad mažų vaikų raida labai intensyvi, juose vyksta daug pokyčių, todėl jie labai jautriai priima visus, net ir mažus pasikeitimus, vykstančius jų gyvenime. Per šiuos mini pereinamuosius laikotarpius, vykstančius kiekvieną dieną, vaikai dažnai emociškai palūžta ir jiems tais laikotarpiais labai reikia mūsų pagalbos. Šis lotyniškas terminas – confident momentum – reiškia tokį tvirtą pasitikėjimą savimi ir užtikrintumą, kuriais reikės apsiginkluoti, nes vaikui bus emociškai sudėtinga laukiančiame pereinamajame laikotarpyje. Mes primename sau: dabar man reikės confident momentum, nes mes eisime sėstis į mašiną arba  Aš padėsiu savo vaikui apsirengti į mokyklą, nors jis ir gali tai padaryti pats, bet kadangi tai emociškai sudėtingesnis dienos metas, vaikui prireiks mano pagalbos, tvirtumo ir užtikrintumo.

Confident momentum nereiškia, kad kažką darome greitai ar nepagarbiai, nemandagiai, grubiai. Tai reiškia, kad mes nepaliekame vietos vaiko atidėliojimui. Pavyzdžiui, vaikas pradeda mautis kojines ir tada sako: “Ne, aš nenoriu šitų kojinių” arba “Aš einu dar pasižiūrėsiu, kas ten kampe padėta”. Žaidimo metu mes leistume vaikui tai daryti, labai sveikintina tyrinėti ir eksperimentuoti su viskuo, kas saugu, tačiau dabar mes negalime to leisti, nes turime nuvykti iš taško A į tašką B ir nenorime, kad mūsų vaikas įstrigtų šiame pereinamajame išvykimo iš namų laikotarpyje. Taigi tokiais atvejais mes sakome vaikui: “Tu galėsi pasižiūrėti tą daiktą vėliau, kai grįšim, bet dabar mes turime ruoštis išeiti. Žiūrėk, aš tau padėsiu apsiauti batus”. Ir galbūt kartais mums reikės paimti vaiką į rankas ir nunešti jį į mašiną bei pasodinti į kėdutę. Nors mes visada siūlome vaikui viską daryti pačiam, bet turime gerai įvertinti, ar jis emociškai sugebės tai padaryti pats, ar šiandien jam tai yra per sunku. Stengiamės tai kuo anksčiau pastebėti ir pajausti. Jei pamatome: atrodo, kad vaikui sunku, jis “įstrigo” šiame išėjimo procese, ką gi, aš pabūsiu jo superherojus ir jam padėsiu. Todėl sakome: “Štai, aš tau padėsiu, eime”.

Gali atrodyti, kad šiuo pasitikėjimo ir užtikrintumo momentu pereinamuosiuose laikotarpiuose mes fiziškai daug padedame vaikui, tačiau kai mes pasitikintys, nusiteikę judėti pirmyn į tikslą, nors ir žinom, kad susidursim su vaiko pasipriešinimu, vaikas tai jaučia ir fizinės pagalbos vaikui prireikia mažiau nei galima tikėtis. Mes viduje puoselėjame tokią nuostatą: Vaiko elgesys manęs neišmuš iš vėžių, nesustabdys mūsų išėjimo proceso. Aš dabar esu “pasitikėjimo ir užtikrintumo režime”. Aš pasiruošęs tiesiog paliesti ranka tavo nugarą, paimti tavo ranką ir palydėti tave. Visa tai darau su pasitikėjimu ir ramybe.

O tėvų užtikrintumas ir pasitikėjimas savimi vaikams labai daug reiškia. Jie tai iškart pajaučia. Mūsų ramybė, pasitikėjimas, užtikrintumas juos atpalaiduoja. Jie jaučiasi saugūs. Jie jaučiasi taip: Aš esu mažas vaikas ir mano tėvai gali viską padaryti. Jie nelaukia kol aš nuspręsiu, kaip elgtis šioje situacijoje. Jie čia priima sprendimus, o aš priimu sprendimus savo žaidime, tai sritis, kur aš vadovauju.

Taigi dar kartą 7 dalykų, kuriuos reikėtų prisiminti tėvams kiekvieną dieną, sąrašas:

Leiskite jausmams tiesiog būti

Pripažinkite vaiko jausmus ir mintis

Laukite

Nubrėžkite ribas kuo anksčiau

Netinkamas elgesys – tai vaiko pagalbos prašymas

Frazė “Aš tau neleisiu…”

Pasitikėjimo ir užtikrintumo momentas pereinamuosiuose laikotarpiuose

Ir dar vienas dalykas, kuris pats svarbiausias iš visų: būkite geri sau.

Būkite kantrūs su savimi. Kiekvieną dieną sau priminkite, kad vaikų auginimas – tai procesas, kelionė. Mes niekada nebūsime tobuli. Mes tiesiog einame pirmyn ir mokomės kartu su savo vaikais.

 

Su autorės Janet Lansbury leidimu išversta iš:

https://www.janetlansbury.com/2022/03/7-daily-reminders-for-parents/

Taip pat skaitykite:
5 būdai kaip palengvinti sau gyvenimą auginant vaikus

Kadangi “Taikoje su vaikais” vienas iš tikslų yra palaikyti ir paremti tėvus, nusprendžiau išversti Janet Lansbury straipsnį: “5 būdai kaip Skaityti daugiau

Prieštaringi vaiko jausmai susitikus su tėčiu ir kai neveikia siūlomi nusiraminimo būdai

Galbūt jau esate šį bei tą girdėję apie, mano nuomone, vieną  labiausiai atitinkančių vaiko raidą bei psichologinį funkcionavimą ir taip Skaityti daugiau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *