Jei kartais dvejojate kaip pasielgti iškilus konfliktui tarp Jūsų vaiko ir kito vaiko…

Jei kartais dvejojate kaip pasielgti iškilus konfliktui tarp Jūsų vaiko ir kito vaiko…

Keletas nuostabiai veikiančių principų:

  • Venkite drausminti ar kitaip koreguoti vaikų elgesį būdami toli nuo vaikų ir tiesiog garsiai iš savo buvimo vietos šūktelėdami kokį paliepimą ar draudimą – tai gali tik pabloginti situaciją. Vaikai dažniausiai supranta, kad netinkamai elgiasi, bet tiesiog toje situacijoje tuo metu negeba kitaip pasielgti ir garsi pastaba gali juos tik dar labiau išmušti iš vėžių. Tokiais atvejais, kai matote kylant konfliktą ar kokį netinkamą vaikų elgesį, geriau prieikite arti vaikų, nepulkite staiga išsigandę, o sparčiai, būdami ramūs ir užtikrinti bei pasitikintys, prieikite prie jų.

 

  • Leiskite vaikams pasiginčyti, išgyventi nemalonių emocijų bendraujant vienas su kitu – tai jiems labai naudinga. Neįsikišdami į jų konfliktą kol nėra būtina (dėl fizinio saugumo), mes padedame vaikams mokytis spręsti konfliktus. Susilaikykite nuo pagundos siūlyti vaikams išeitis, kai jie ima nesutarti (pvz. “Štai tu imk šį žaislą, o duok jam tą”), o pasitikėkite jais, stebėkite juos ir dažniausiai vaikai patys atranda būdus susitarti arba tiesiog nueina vienas nuo kito. Taigi neišsigąskite vaikų susierzinimo ar nemalonių jausmų toje situacijoje. Tiesiog būkite šalia kaip “asmens sargybiniai”, kad galėtumėte fiziškai sustabdyti juos, jei jie bandytų užgauti vienas kitą.

 

  • Jei konfliktas tarp vaikų tęsiasi, galime padėti jiems atspindėdami: “Tu nori šio žaislo, ir tu taip pat nori šio žaislo. Mhm, nemalonu, kai abu norite to paties ir negalite gauti.” Kai įsikišame į vaikų ginčą, būname kuo neutralesni, nestojame į kurio nors vaiko pusę, net jei natūraliai norisi užstoti savo vaiką, tiesiog garsiai įvardiname abiejų vaikų jausmus bei norus ir stebime toliau. Dažniausiai to užtenka ir vaikai, jausdamiesi matomi ir suprasti, nurimsta, susitaria. Taip pat tokiu būdu jie yra tėvų įgalinami patys surasti konfliktų sprendimus ir ateityje.

 

  • Situacijose, kuriose kitos šeimos vaikas ima elgtis netinkamai, o jo tėvai dėl įvairiausių priežasčių tuo metu jo nesustabdo, nedvejodami elkitės taip, kaip elgtumėtės su savo vaiku. Tai reiškia – padėkite vaikui kuo anksčiau, pačioje netinkamo elgesio pradžioje nubrėždami ribas ir tuo pačiu pripažindami vaiko jausmus. Sustabdome vaiką nekaltindami, nebardami, darydami tai draugiškai ir pripažindami jo jausmus: “Suprantu, kad supykai, kai tavęs nepriėmė į žaidimą, bet turiu jus apsaugoti, kad neužgautumėte vienas kito. Negaliu leisti tau stumdytis”. Ramus netinkamo elgesio sustabdymas vaikams yra vienas reikalingiausių dalykų iš suaugusiųjų.

 

  • Prisiminkite, kad netinkamas vaiko elgesys yra pagalbos prašymas. Vaikas savo netinkamu elgesiu tarsi sako: “Padėk man mane sustabdydamas, aš nežinau, kodėl taip elgiuosi, bet man kitaip šiuo metu neišeina. Bet nesupyk ant manęs, nešauk ant manęs, nes aš ir taip jaučiuosi įsitempęs”. Taigi mes pamatome vaiką, kuris tarsi ieško ribų, ieško pagalbos, nesąmoningai nori būti sustabdytas nuo savo impulsyvaus elgesio. Ir mes padedame vaikui sustoti. Kai suaugęs tai padaro, vaikui labai palengvėja. Kartu taip mes modeliuojame ir kitiems suaugusiems kaip išspręsti tam tikras situacijas su vaikais – ne žodžiais mokydami ar patardami, o tiesiog parodydami kaip efektyviai nubrėžti elgesio ribas.

 

 

Vaikų ir paauglių psichologė Irma Ratautienė

Taip pat skaitykite:
RIE Pagarbios tėvystės filosofijos pagrindiniai principai

(RIE angl. Resources for Infant Educarers – Ištekliai (žinių, informacijos) besirūpinantiems mažais vaikais)RIE Pagarbios tėvystės filosofijos pagrindiniai principai yra orientuoti Skaityti daugiau

7 vaikų auginimo principai, kuriuos tėvams reikėtų prisiminti kiekvieną dieną

Šiame straipsnyje išsamiai aprašyti 7 Pagarbios tėvystės principai, kuriuos laikau vienus reikalingiausių ir labiausiai padedančių tėvams kasdienybėje su vaikais. Paprašiusi Skaityti daugiau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *